Wprawdzie lato mamy już za sobą, ale nim się obejrzymy, a zawita do nas kolejne. W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowano wysoki wzrost średnich temperatur – lata są u nas coraz cieplejsze, a słońce coraz silniej operuje. Wiele osób skarży się na to, że jest to dla nich naprawdę trudny czas. Podpowiadamy o czym pamiętać, aby lato nie było dla nas takie straszne.

Przede wszystkim chronimy skórę

Słońce operuje latem naprawdę bardzo silnie. W związku trzeba pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Skórę chronią kremy z filtrem. Tutaj warto przestrzegać zasady: im jaśniejsza skóra i włosy, tym wyższy filtr kremu. Za najlepsze kremy z filtrem uważane są kremy mineralne. Tych chemicznych lepiej unikać, ponieważ mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Stosując kremy, trzeba pamiętać, że smarowanie nimi ciała trzeba powtarzać co około dwie godziny.

Bardzo ważny jest również kapelusz, który ochroni naszą głowę. Osoby, które rezygnują z noszenia czapki lub kapelusza narażają siebie na powstanie udaru cieplnego, który jest stanem bardzo poważnym i stanowiącym zagrożenie dla zdrowia.

Jak objawia się udar cieplny?

Udar cieplny to poważna przypadłość, która może pojawić się wtedy, kiedy na dworze jest naprawdę bardzo gorąco. Do jego typowych objawów zalicza się:

  • uczucie gorąca i zimna pojawiające się na przemian;
  • osłabienie organizmu;
  • nudności;
  • bóle głowy;
  • omdlenia.

W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej udać się w zacienione i jednocześnie bezpieczne miejsce, w którym nie będzie ryzyka uderzenia się o coś twardego, kiedy stracimy przytomność. Zawsze trzeba również wezwać pogotowie ratunkowe. Trzeba pamiętać, że w przypadku udaru cieplnego może dojść nawet do zatrzymania akcji serca i oddechu.

Co z osobami, które cierpią na żylaki?

Lato i upały to czas, kiedy nasze żylaki mają silną tendencję do nasilania się. Nogi nie tylko stają się jakby ktoś zrobił je z ołowiu, ale również bardzo bolą. Osoby, które cierpią na żylaki powinny przede wszystkim unikać słońca. Jeżeli planujemy urlop, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza i zapytać, czy możemy wyjechać w określone miejsce oraz czy konieczne będzie stosowanie określonych lekarstw.

Czy klimatyzacja to dobry pomysł?

Na pewno jest to świetne rozwiązanie w biurach i urzędach. Trzeba jednak pamiętać, że z klimatyzacji można korzystać tylko wtedy, kiedy jest ona regularnie czyszczona. Zasiedlające ją grzyby muszą być regularnie usuwane. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko rozwoju poważnych chorób i powstania alergii. Ustawiając temperaturę klimatyzacji, należy pamiętać, że nie może ona być zbyt niska. Jeżeli bowiem w pomieszczeniu będzie zbyt zimno, to po wyjściu na zewnątrz organizm może wpaść w groźny dla zdrowia szok termiczny. Optymalnie jest ustawiać klimatyzację na temperaturę jedynie o kilka stopni niższą niż ta, która panuje na zewnątrz. Dzięki temu nie narażamy się na żadne zagrożenie, a jednocześnie mamy zapewniony pełen komfort pracy. Mimo to nie wszystkim klimatyzacja służy.