Czasami każdy z nas odczuwał ból stawów. Zazwyczaj nie było to spowodowane niczym konkretnym – wystarczyło gdzieś przypadkiem się uderzyć, aby zaczął boleć łokieć lub kolano. Tymczasem niektórzy zmagają się z niemalże chronicznym bólem, który może poważnie utrudnić życie. Podpowiadamy, co może być tego przyczyną.

W twojej diecie jest za dużo mięsa

Jeżeli często sięgasz po mięso, zwłaszcza czerwone, twoje stawy mogą zacząć niedomagać. Wszystko za sprawą zwiększonego poziomu kwasu moczowego, który odkłada się w stawach. To właśnie on wywołuje dolegliwości bólowe, które spowodowane są stanem zapalnych. Pojawia się również opuchlizna, która może ograniczać ruchomość stawu. W tym wypadku ból najczęściej lokuje się w obrębie kolana lub palucha u stopy. Chcąc uniknąć takich dolegliwości, należy przynajmniej trzy razy w tygodniu zamiast mięsa sięgać po ryby. Zaleca się również spożywanie:

  • marchwi;
  • brokułów;
  • moreli;
  • papryki;
  • owoców cytrusowych;
  • pomidorów.

Twoja waga poszła w górę

Wyraźnie trzeba powiedzieć: nadwaga i otyłość to najprostszy sposób do zapewniania sobie bolących stawów. Jeżeli ważymy zbyt dużo, to nasze stawy codziennie dźwigają ogromne obciążenie. Może to prowadzić do pojawienia się zmian zwyrodnieniowych, które wywoływać będą silne dolegliwości bólowe. Warto podkreślić, że nawet w przypadku istniejących zmian zmniejszenie masy ciała istotnie poprawi sytuację.

Zażywasz leki o działaniu przeciwzakrzepowym

Bóle stawów dokuczają często osobom, które zażywają leki przeciwzakrzepowe. Stosuje się je przy chorobach układu sercowo – naczyniowego. Ich przyjmowanie wiąże się z ryzykiem wylewu krwi do stawu. Prowadzi to do powstania poważnych uszkodzeń, a to z kolei wywołuje ból. Jeżeli zaobserwujesz, że ból stawów pojawił się po rozpoczęciu zażywania tego rodzaju leków, nie czekaj tylko od razu poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego. Czasem wystarczy bowiem zmienić lek albo inaczej dopasować jego dawkę, aby dolegliwości zniknęły.

Masz za sobą złamanie

Jeżeli boli się określony staw, a przed laty przytrafiło ci się złamanie, możesz mieć pewność, że to właśnie ta sytuacja odpowiedzialna jest za dokuczający teraz ból. W wyniku urazu stawy nie rozwijają się prawidłowo. Często dochodzi do ich zniekształceń. Przez to nie wypełniają one należycie swojej funkcji, źle przyjmują obciążenia, co prowadzi do ich znacznego przeciążenia. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazuje się być aktywność fizyczna. Trzeba jednak pamiętać, że nie może ona być zbyt intensywna. Wskazany jest umiarkowany wysiłek, który nie będzie dodatkowo obciążał stawów. Idealnym rozwiązaniem jest w tej sytuacji basen. Woda nie tylko nie obciąża bolącego stawu, ale również delikatnie go masuje, jeszcze skuteczniej zmniejszając ból. Poleca się również ćwiczenia rozciągające oraz tak zwany trening izometryczny. Polega on na napinaniu określonych grup mięśni. Jeśli mięśnie są silne, stanowią solidną podporę dla stawów. W efekcie stawy również mniej bolą, co znacząco poprawia komfort osób borykających się z problemem.