Borelioza jest jedną z groźnych chorób wywoływanych przez kleszcza. Kleszcz nie jest pajęczakiem a należy do gatunku roztoczy. Krew ssą tylko samice, które są większe od samców. Kryją się w zasadzie wszędzie. Mimo, że okres aktywności mają od wiosny do lata obecnie coraz częściej zgłaszane są przypadki kiedy kleszcz wpina się zimą. Widząc kleszcza na naszej skórze za nic w świecie nie możemy sprawy zbagatelizować bo wywołać to może naprawdę poważne konsekwencje, które omówimy. Borelioza jest bardzo niebezpieczną chorobą ale nie jedyna wywoływaną przez te groźne rotocza.
Choroby wywoływane przez kleszcze:
Bartonella
Anaplazmoza granulocytarna
Babeszjoza
Kleszczowe zapalenie mózgu
Tularemia
Borelioza
W 1981 roku Willy Burgdorfer zidentyfikował bakterię, powodującą chorobę. Na cześć odkrywcy bakterię nazwano Borrelia Burgdorferi.
Borelioza, zwana także chorobą z Lyme lub krętkowica kleszczowa, po raz pierwszy została opisana w 1977 r. w Stanach Zjednoczonych. Wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków.
Borelioza jest zoonozą, która imituje inne choroby, z szerokim spektrum wielonarządowych objawów klinicznych: skórnych, neurologicznych, stawowych, kardiologicznych.
Faza wczesna:
Rumień wędrujący • Objawy grypopodobne • Wczesna neuroborelioza • Ostre zapalenie stawów • Objawy kardiologiczne
Faza przewlekła
Przewlekłe zapalenie stawów • Zanikowe zapalenie skóry kończyn • Zmiany neurologiczne
Diagnostyka boreliozy:
Do zdiagnozowania boreliozy najczęściej wykorzystuje się:
TEST ELISA • Najczęściej stosowany;
• Test potwierdzający (u osób z dodatnim wynikiem ELISA);
• Nie daje wyników fałszywie dodatnich;
TEST WESTERN BLOT
• Nie jest metodą komercyjną, powszechnie stosowaną;
• Nie daje wyników fałszywie dodatnich;
METODA PCR
Przed wykonaniem testów należy pamiętać, iż musi upłynąć odpowiedni okres czasu potrzebny na wytworzenie przeciwciał przez organizm
Leczenie
W przypadku podejrzenia boreliozy zwykle leczy się ją przy pomocy antybiotyków. Leczenie przy użyciu antybiotyków trwa od 3 do 6 tygodni. Leczenie alternatywne  jako leczenie alternatywne stosuje się różne zioła. Istnieją udokumentowane przypadki, które pokazują, że mają one wpływ na boreliozę.
Profilaktyka:
Zalecenia:   Unikanie miejsc występowania kleszczy, a w szczególności w czasie ich największej aktywności;   Ubieranie odpowiedniej odzieży, która uniemożliwia przejście kleszczy na gołą skórę;   Regularne sprawdzanie, czy kleszcze nie znajdują się na nieosłoniętych częściach ciała;   Stosowanie środków odstraszających kleszcze;
Musimy przypomnieć sobie, jak się czujemy, kiedy dopada nas grypa. Ból i zawroty głowy, bóle oczu, mięśni, kości, stawów, znaczne osłabienie, bezsenność, problemy z pamięcią… to jedne z podstawowych dolegliwości. Grypa mija po kilku dniach borelioza Nie!